Historia Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Skawinie
Podstawą utworzenia Szkoły Podstawowej Specjalnej w Skawinie była uchwała nr 32/350/70 Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Krakowie

Ważne wydarzenia dla szkoły
Rok szkolny 1970/1971
> Pierwszy rok istnienia Placówki.
Rok szkolny 1981/1982
> Otwarcie Internatu i nadanie placówce nazwy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Rok szkolny 1991/1992
> Zorganizowanie po raz pierwszy Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego.
Rok szkolny 1992/1993
> Przejęcie przez szkołę całego budynku przy ul. Żwirki i Wigury 9.
Rok szkolny 1993/1994
> Udział w pracach II Sejmiku Szkolnictwa Specjalnego.
> Nawiązanie współpracy z Rejonowym Urzędem Pocztowym Kraków - Krowodrza.
Rok szkolny 1995/1996
> Otwarcie gabinetu logopedycznego
> Na dzień 12 czerwca przypada Jubileusz 25-lecia placówki.
> Nadanie Ośrodkowi imienia Poczty Polskiej.
Rok szkolny 1996/1997
> Otwarcie pracowni komputerowej ze środków Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.
> Otwarcie sali gimnastyki korekcyjnej.
Rok Szkolny 1997/1998
> Objęcie szkoły opieką przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym
„ Bądźcie z nami”.
> Nawiązanie kontaktów ze Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast z Hürth w Niemczech.
Rok Szkolny 1999/2000
> Utworzenie Gimnazjum nr 5.
Rok Szkolny 2000/2001
> Unowocześnienie pracowni komputerowo - internetowej ze środków Starostwa Powiatowego w Krakowie
> Unowocześnienie gabinetu logopedycznego ze środków pozyskanych przez Marszałka Województwa Małopolskiego za pośrednictwem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Bądźcie z Nami”.
>  Ustanowienie orderu „Serca Serc”, wręczanego zasłużonym darczyńcom Placówki podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego.
Rok Szkolny 2002/2003
> Utworzenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
> Zdobycie certyfikatu „Szkoła z Klasą”
 Rok Szkolny 2003/2004
> Prowadzenie w ramach wolontariatu zajęć Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci w Wieku Przedszkolnym, na bazie autorskiego programu opracowanego przez Zespół Rewalidacyjny.
Rok Szkolny 2004/2005
> Otwarcie sali Wczesnego Wspomagania dla Dzieci w Wieku Przedszkolnym ze środków przekazanych przez SPDN - „Bądźcie z nami”.
Rok Szkolny 2005/2006
> Przeprowadzenie generalnego remontu Placówki.
> Otwarcie nowej pracowni komputerowej w ramach programu MENiS „Pracownie komputerowe dla szkół”.
> Pozyskanie ze środków UE sprzętu do Terapii Metodą Tomatisa.
> Zwycięstwo projektu „Prom-em do pracy”, opracowanego przez nauczycieli w ramach programu Unii Europejskiej Phare i wyposażenie z pozyskanych funduszy Zasadniczej Szkoły Zawodowej w wysokiej klasy sprzęt IT.
Rok Szkolny 2006/2007
> Rozszerzenie oferty edukacyjnej Ośrodka o Szkołę Przysposabiającą do Pracy.
> Remont pomieszczeń w Internacie.
> W bibliotece szkolnej powstaje Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej współfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny.
> W ramach projektu MEN pozyskano sprzęt do Terapii Metodą EEG BIOFEEDBACK.
 Rok Szkolny 2007/2008
> Zainaugurowanie programu profilaktycznego dotyczącego wad postawy finansowanego przez Starostwo Powiatowe.
> Udział w Powiatowych Targach Edukacyjnych.
Rok Szkolny 2009/2010
> Prezentacja oferty edukacyjnej placówki w Powiatowych Targach Edukacyjnych.
Rok Szkolny 2010/2011
> Uroczyste otwarcie Hali Sportowej sfinansowanej ze środków Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy Skawina.
Rok Szkolny 2011/2012
> Jubileusz 40- lecia placówki.
> Nagranie filmu o placówce przez TVP Kraków.
> Projekt edukacyjny „ Skawińska młodzież w Berlinie”. Wyjazd grupy uczniów do Berlina.
> Projekt  „EURO 2012 - przeżyjmy to jeszcze raz!”, Wizyta w szkole Konsula Generalnego Ukrainy Vitalija Maksymenko. Wizyta grupy uczniów z Przemyślan na Ukrainie w ramach wymiany.
Rok Szkolny 2012/2013
> Międzynarodowa polsko-czeska konferencja naukowa „ Teoria i praktyka w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych w polskim i czeskim systemie oświaty”.
> Poszerzenie oferty edukacyjnej o dogoterapię i utworzenie klasy dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w tym z autyzmem.
> Zdobycie certyfikatu „ Szkoła w ruchu”
Rok Szkolny 2013/2014
> Wizyta studyjna pracowników naukowych Uniwersytetu Massachusetts w Bostonie USA.
> Współpraca międzynarodowa organizacji studenckiej ALESEC – wizyta studentów z Hongkongu i Indii.
> Zaangażowanie placówki w obchody 650 – lecia założenia miasta Skawiny.
> Poszerzenie bazy lokalowej o pomieszczenia dla klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy w budynku Starostwa Powiatowego, ul. Kopernika w Skawinie.
> Wzbogacenie wyposażenia placówki o kolejną tablicę interaktywną.
> Wprowadzenie zajęć z Terapii Ręki.
Rok Szkolny 2014/2015
> Otwarcie Sali Integracji Sensorycznej.
> Odnowienie sali edukacyjnej dla Szkoły Przysposabiającej do Pracy w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Kopernika w Skawinie.