II Skawiński Przegląd Pieśni Patriotycznej

dsc 0126-webW dniu 07.11.2014r. na zaproszenie Muzeum Regionalnego, Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie oraz Centrum Kultury i Sportu w Hali Sportowej Liceum Ogólnokształcącego wystąpiliśmy podczas II Skawińskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej. W pierwszej części wystąpiła jako zaproszony gość nasza uczennica Maja Łuc. Zaśpiewała wraz z wolontariuszką Skawińskiego Centrum Wolontariatu-Emilią Kasprowicz piosenkę : „Taki kraj”. Opiekunem artystycznym Mai od wielu lat jest pani Agnieszka Zybek.
Grupa 19 uczniów klas Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy z opiekunami: Małgorzatą Spólnik i Joanną Babińską oraz Pauliną Pająk, wystąpiła z piosenkami z okresu II Wojny Światowej. dsc 0145-webStroje harcerzy i nasz dobór repertuaru oraz zaangażowanie i entuzjazm, który towarzyszył wykonaniu naszych pieśni, przypomniały o pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Śpiewaliśmy pieśń, napisaną przez jednego z najwybitniejszych naszych kompozytorów – Andrzeja Panufnika, pt. „Warszawskie dzieci”. Ten utwór został nagrany na 2 dni przed wybuchem Powstania, z końcem lipca 1944r. Druga piosenka, którą wykonaliśmy, powstała w pierwszych dniach sierpnia 1944r., nosi w swoim tytule nazwę miejsca, gdzie ją napisano - „Pałacyk Michla”. Dobór repertuaru nie był przypadkowy – wykonaniem tych utworów uczciliśmy 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Cieszyła nas obecność wielu rodziców uczniów na widowni i doping widowni. A oto lista uczniów zaangażowanych w nasz występ z pieśniami patriotycznymi :

1. Grzegorz Burda

2. Agnieszka Przewoźniak

3. Arkadiusz Woźniczka

4. Marcin Klaś

5. Roman Balonek

6. Paweł Trzop

7. Bartosz Szklarczyk

8. Piotr Kramarzyński

9. Justyna Górnisiewicz

10. Anna Warchał

11. Żaneta Żmuda