"TUŻ POD MOIM NOSEM"

Jak wygląda życie bez słuchu, wzroku, kończyn? Jak funkcjonować z upośledzeniem fizycznym czy 2-webumysłowym? Jak pomagać niepełnosprawnym i słabszym? Tym INNYM - tak wyjątkowym a często niewidzialnym dla świata, którzy żyją obok mnie, tuż pod moim nosem? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie nauczyciele z naszego Ośrodka, którzy przeprowadzili 2 października lekcję wychowawczą w ramach projektu „Po nitce do kłębka”. Spotkanie z 20 pełnosprawnych uczniów z klas IV-VI zostało starannie przygotowane przez naszych oligofrenopedagogów: - Zależało nam nie tylko na tym, aby oswoić dzieci z problemem niepełnosprawności i ze wszystkimi jego aspektami, ale przede wszystkim jak najlepiej przygotować tych młodych ludzi do pierwszego kontaktu z ich niepełnosprawnymi rówieśnikami.

Już pierwsze minuty zajęć pokazały jak bardzo potrzebna była ta lekcja. Dzieci otwarcie przyznawały, że bardzo trudno zrozumieć jest kogoś, kto w ich odczuciu zachowuje się dziwnie, że oprócz empatii, żalu i litości na widok osoby niepełnosprawnej czujemy często strach i obawę. Wprowadzone w zagadnienie 11-webniepełnosprawności za pomocą bajek psychoedukacyjnych miały okazję spojrzeć na świat poprzez optykę osoby, która na co dzień zmaga się ze swoją chorobą i ograniczeniami. Otrzymały też konkretne wskazówki, jak mają postępować, by ich niepełnosprawni koledzy i koleżanki czuli się z nimi dobrze.

Wkrótce pierwsze spotkanie wszystkich uczestników projektu „Po nitce do kłębka”. 24 października 20 wychowanków z SOSW w Skawinie przyjedzie do Szkoły Podstawowej nr 4, aby po raz pierwszy spotkać się ze swoimi nowymi kolegami. Dzięki tym integracyjnym działaniom wspólne wyjazdy do teatru będą dla wszystkich dzieci wielką atrakcją i wspaniałą przygodą. I co najważniejsze – wszyscy będą czuli się podczas tych spotkań dobrze, bezpiecznie i komfortowo.