Nowy samochód dla SOSW w Skawinie

BUS 00W grudniu 2020 r. – zgodnie z umową zawartą 7 lipca 2020 r. pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a Powiatem Krakowskim o dofinansowanie zakupu mikrobusu dla przewozu osób niepełnosprawnych dla potrzeb Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” – został zakupiony 9-osobowy mikrobus Ford Transit Custom MCA. Koszt zakupu wyniósł 140.886,54 zł, z czego 80.629,37 zł zostało pokryte ze środków PFRON, a 60.257,17 zł ze środków budżetowych Powiatu Krakowskiego.

Głównym celem zakupu środka transportu było zwiększenie szans uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Poczty Polskiej w Skawinie z niepełnosprawnością intelektualną oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi na uczestnictwo w życiu społecznym. bus a„Nowy samochód bardzo nas cieszy. Zakup mikrobusu stworzy możliwość podejmowania działań mających na celu prowadzenie rehabilitacji zawodowej w formie praktyk wspomaganych oraz integrowanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z grupami rówieśniczymi” – podkreśla dyrektor Ośrodka Agnieszka Zybek. Celowość projektu odnosi się także do aspektu bezpieczeństwa oraz poprawy komfortu funkcjonowania wychowanków SOSW w Skawinie w zakresie przemieszczania się uczniów pomiędzy budynkiem głównym Ośrodka zlokalizowanym przy ul. Żwirki i Wigury 9, a budynkiem przy ul. Kopernika 13, w którym mieszczą się grupy wychowawcze oraz odbywają się zajęcia Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Szkoły Branżowej Specjalnej I Stopnia, a także gdzie prowadzone są zajęcia rehabilitacji ruchowej i zajęcia integracji sensorycznej.bus c

Realizacja projektu przyczyni się bezsprzecznie do rozwoju infrastruktury transportowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skawinie. Zakup samochodu zwiększy także możliwości rozwijania różnych form integracji społecznej związanych z koniecznością przemieszczania się osób niepełnosprawnych – wyjazdy na zawody sportowe, przeglądy i festiwale artystyczne oraz inne imprezy kulturalno-oświatowe. Umożliwi też organizację wycieczek przedmiotowych i rekreacyjnych dla najmłodszych wychowanków (klasy I-III SP), których specyfika zaburzeń rozwojowych (np. autyzm) nie pozwala na przemieszczanie się przy wykorzystaniu komunikacji ogólnodostępnej.

BUS 1Kluczyki oraz dokumenty do nowego mikrobusu przystosowanego do przewozu jednej osoby na wózku inwalidzkim, przekazali dyrektorowi Ośrodka Agnieszce Zybek w dniu 8 stycznia br. włodarze Powiatu Krakowskiego - starosta Wojciech Pałka i wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk, przy asyście radnych powiatowych: Pawła Kolasy i Rafała Szczypczyka. Samochód poświęcił ks. Wiesław Baniak ze Zgromadzenia Sług Miłości, który na co dzień uczy katechezy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skawinie.