PASZPORT DO PRACY - PRAKTYKI WSPOMAGANE
W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM W SKAWINIE

 

 

„To co dziś zrobimy dla dzieci, one jutro zrobią dla społeczeństwa”

 

DŁ 1925 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skawinie obchodzony był Dzień Łącznościowca. To szczególne święto celebrowane jest bardzo uroczyście w tej placówce każdego roku – SOSW w Skawinie jest bowiem jedyną szkołą w całej Polsce, która nosi imię Poczty Polskiej.

Uroczystość zgromadziła znamienitych gości, którzy swoją obecnością podnieśli rangę tego spotkania: Wojewodę Małopolskiego – Piotra Ćwika, Starostę Krakowskiego – Wojciecha Pałkę, Wicestarostę Krakowskiego – Arkadiusza Wrzoszczyka, Wiceprezesa Zarządu Poczty Polskiej – Andrzeja Bodzionego. Obecne było także kierownictwo regionalne Poczty Polskiej: Elżebieta Kowalczuk – Dyrektor Regionu Pionu Kapitału Ludzkiego w Krakowie, Mirosław Mętel – Dyrektor Sieci Regionu w Krakowie, Sławomir Michoń – Kierownik Działu Wsparcia Sprzedaży oraz Kazimiera Maj – Naczelnik Urzędu Pocztowego w Skawinie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: Krzysztof Gerc – Dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skawinie oraz Agnieszka Żmuda – Kierownik Filii Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego a także przedstawiciele Rady Rodziców: Stanisława Kalicka i Marzena Gadocha.DŁ 1

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skawinie włączył się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Podczas akademii oddano hołd gdańskim Pocztowcom, którzy z najwyższym poświęceniem bronili Ojczyzny we wrześniu 1939 r.DŁ 26

Podczas Dnia Łącznościowa świętowano także jubileusz 25 lat wzajemnej współpracy między SOSW w Skawinie a Pocztą Polską. Spotkanie było więc okazją do pewnych podsumowań i wspomnień, ale jednocześnie wytyczony też został nowy kierunek w zakresie dalszej współpracy. Między Pocztą Polską a Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Skawinie zostało zawarte porozumienie w zakresie organizacji tzw. praktyk wspomaganych. Jest to forma wsparcia uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Jej głównym celem jest zapoznanie uczniów z rynkiem pracy, z różnymi rodzajami prac na różnych stanowiskach oraz zdobywanie konkretnych umiejętności w naturalnychDŁ 20 warunkach zakładu pracy. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy będą od listopada realizować praktyki wspomagane w Urzędzie Pocztowym w Skawinie.

Na celowość podjętego przedsięwzięcia zwracała uwagę dyrektor Ośrodka – Agnieszka Zybek: Tą innowacją edukacyjną, która jednocześnie staje się innowacją społeczną zmieniamy rzeczywistość, a przynajmniej mamy szansę zmienić, tych młodych ludzi. Pracując z nimi przez wiele lat mamy wewnętrzne przekonanie, że każdy człowiek przy odpowiednim wsparciu naprawdę potrafi zdumiewać osiągnięciami. Nasze pierwsze, coraz bardziej śmiałe kroki kierujemy w stronę Poczty Polskiej – naszego patrona, wychodzimy do najbliższego nam środowiska, do urzędu pocztowego, z którym sąsiadujemy i z którym współpracujemy już 25 lat. Nasza współpraca rozpoczęła się w 1994 r. od akcji „otwarte drzwi” i realizowana była przez szereg lat przez poprzedniego dyrektora Ośrodka p. Grażynę Wójcik. Dzisiaj te drzwi otwierają się dla nas jeszcze szerzej. I mam nadzieję, że szeroko otwarte pozostaną!

 

 

Zwieńczeniem uroczystości było symboliczne wypuszczenie przez zaproszonych gości gołębi pocztowych. Oby niosły same dobre wieści!

 

 

 

 DŁ 39

 

DŁ 40

 

 

GALERIA ... (zdjęcia opublikowano dzięki uprzejmości i za zgodą Telewizji Skawina)