Zabawa edukacyjna z Kazimierzem Wielkim

król M
W rocznicę  urodzin Króla Kazimierza Wielkiego 20 kwietnia Muzeum Regionalne w Skawinie przy współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 2 i Urzędem Miasta przygotowało Pierwszy Pieszy Szkolny Rajd Kazimierza Wielkiego.
W ramach współpracy z Muzeum Regionalnym 20 kwietnia nasi uczniowie wzięli udział w Rajdzie zorganizowanym pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Pana Adama Najdera. Patronat medialny objęły: Gazeta Skawińska i Dziennik Polski. W rajdzie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z gminy Skawina.  Łącznie do międzyszkolnej rywalizacji stanęło 7 drużyn.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kamil Guguła, Dawid Bogucki i Grzegorz Leśniak. rajd Kazimierza WielkiegoRajd w założeniu był zabawą edukacyjną w scenerii skawińskich zabytków i przy słonecznej pogodzie. Rozpoczął się przy pomniku Kazimierza Wielkiego, gdzie rozegrano dwa pierwsze zadania. Pierwsze polegało na indywidualnym biegu z jajkiem „Kazimierza Wielkiego” na drewnianej łyżce. Druga wymagała wiedzy, gdyż polegała na uzupełnianiu zadań dotyczących panowania Kazimierza Wielkiego i jego związków ze Skawiną. Trzecia konkurencja sprawdzała umiejętność układania puzzli - obrazów Pałacyka „Sokół” z różnych okresów historycznych. Spod pomnika króla uczestnicy przenieśli się na teren amfiteatru,rajd Kazimierza Wielkiego boisko gdzie rozegrano dwa kolejne zadania. Zespoły otrzymały kopie najstarszej mapy miasta z 1663 roku, na której zaznaczono ówczesne budowle Skawiny. Uczniowie musieli wykazać się znajomością zabytków. Po realizacji zadania zespoły przystąpiły do malowania na płycie amfiteatru skawińskiego zamku Kazimierza Wielkiego. W scenerii wzgórza zamkowego powstawały kolorowe ilustracje zamku. Kolejnym etapem rajdu były dwa sakralne zabytki miasta: Kościół pw. Szymona i Judy Tadeusza oraz Kościół pw. Ofiarowania NMP. Przy każdym z nich uczestnicy byli zaznajamiani z ich krótką historią. rajdW otoczeniu skawińskich kościołów układali obrazy z różnych okresów historycznych. Wykonywane zadania rajdu budziły zainteresowanie mieszkańców naszego miasta. Przechodząc „starymi” ulicami miasta: Kazimierza Wielkiego, Babetty rajd dotarł na boisko Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (miejsce Folwarku Radziszowskiego, a następnie Skawińskiego), gdzie przeprowadzono trzy „folwarczne” gry: bieg z kołem drewnianym, rzut kasztanami do bańki na mleko i podbijanie drewnianą łopatą piłki. W drugiej konkurencji uczestniczyli również nauczyciele zdobywając  punkty dla swoich drużyn. Finałem rajdu było spotkanie w Szkole Podstawowej Nr 2. Po odpoczynku i poczęstunku uczniowie szkoły przedstawili w sali gimnastycznej program artystyczny nawiązujący do czasów króla Kazimierza Wielkiego. Była to inscenizacja legendy skawińskiej pt. „Legenda o nazwie miasta”.rajd Kazimierza Wielkiegozakończenie Obecny na sali Król i Babetta ogłosili wyniki rajdu. Nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Muzeum Regionalne wraz z dyplomami przygotowanymi przez Szkołę Podstawową Nr 2 wręczył uczestnikom i opiekunom drużyn  Przewodniczący Rady Miasta - Pan Norbert Rzepisko w towarzystwie Króla i Babetty.