"Kot w literaturze i w życiu"

„(…) Nie chodzi o to, by człowiek miał kota,
tylko, by kot miał człowieka”
/Franciszek Klimek/

P1070086-web31 marca 2017 r. odbyło się ogólnoszkolne, ostatnie już spotkanie czytelnicze będące podsumowaniem kilkumiesięcznego cyklu zajęć pt. „Kot w literaturze i życiu”, podczas którego uczniowie spotykali się z Kotami - bohaterami baśni, bajek, opowiadań, legend i mitów,  odkrywali kocie tajemnice tych najpopularniejszych zwierząt domowych, poznawali ich dzikich kuzynów oraz zmierzyli się z jego postacią w konkursach bibliotecznych: wiedzowym, plastycznym na projekt znaczka pocztowego, ekologicznym na wykonanie kota z surowców wtórnych oraz  „Ładnego czytania”.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego montażu słowno – muzycznego, podczas którego chętni uczniowie z klas I, II i III gimnazjum oraz klasy III Szkoły Przysposabiającej do Pracy zaprezentowali zebranym kilka „kocich” utworów. Od piosenki Janusza Radka pt. „Kot”, poprzez klasykę literatury dziecięcej, m.in. wiersze:  J. Kulmowej pt. „Gdzie kotu lepiej będzie”, D. Gellner pt. „Koty”, S. Jachowicza pt. „Chory kotek”, aż po wzruszające wiersze krakowskiego poety Franciszka Klimka pt. „Co kot napłakał”, „Cud w Azylu” oraz „On wróci”.

IMGP0878-webNastępnie, dzieje Kota na przestrzeni wieków, od starożytności po współczesność, jego dziką rodzinę i rasy, jego zasługi i niedoceniane znaczenie przybliżyła poświęcona Kotom prezentacja.  Dzięki niej poznaliśmy koty towarzyszące żołnierzom na wojnach, pracujące na poczcie, w muzeach i bibliotekach oraz będące „kocimi terapeutami” osób potrzebujących wsparcia. Z żywiołową reakcją zebranych spotkała się prezentacja zdjęć naszych domowych kocich pupili, których szczęśliwymi właścicielami są uczniowie, nauczyciele i pracownicy Ośrodka.

Na koniec zostały ogłoszone wyniki konkursów, a ich laureatom wręczono książkowe nagrody oraz drobne upominki.

KONKURS WIEDZOWY:

I miejsce - Jakub Kucharski

II  miejsce – Jan Cius

III miejsce – Kamil Gębczyk

KONKURS „ŁADNIE CZYTAM” W SZKOLE PODSTAWOWEJ:

I miejsce i tytuł „Mistrza Czytania” - Jan Cius

II miejsce i tytuł „Wicemistrza Czytania” -  Jowita Spólnik

Wyróżnienie – Kamil Ogiegło

KONKURS „ŁADNIE CZYTAM” W GIMNAZJUM:

I miejsce i tytuł „Mistrza Czytania” - Marcin Machaczka

II miejsce i tytuł „Wicemistrza Czytania” - Natalia Pielecka

Wyróżnienie - Monika Nabagło

Wyróżnienie - Kamil Gębczyk

KONKURS PLASTYCZNY PT. „KOT POCZTOWY”

I miejsce - Zofia Worytko

II miejsce - Dominika Bruzda

III miejsce - Natalia Kowal

Wyróżnienie - Piotr Janik

Wyróżnienie - Darek Gwiżdż

Wyróżnienie - Magdalena Mirek

KONKURS EKOLOGICZNY PT. „DRUGIE ŻYCIE KOTA”

I miejsce - Kamil Guguła

II miejsce - Aleksandra Wołek

III miejsce - Aleksandra Torba

Wyróżnienie - Alicja Poreda

Wyróżnienie - Kamil Balonek

Wyróżnienie - Paulina Hankus

Wyróżnienie - Dawid  Franiszyn

Cykl zajęć bibliotecznych koordynowała p. A. Iwanicka, lecz jego organizacja i przeprowadzenie nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu nauczycieli i wychowawców Ośrodka, m.in. p. J. Śnieżek – Grabowskiej, p. J. Babińskiej, p. A. Janickiej – Surowiec, p. A. Zybek, p. D. Lach, p. K. Kaszuby, p. A. Krupnik, p. M. Dudek, p. M. Ostrogórskiej, p. M. Ruszaj, p. B. Lachman – Orłowskiej.

Nadrzędnym celem cyklu zajęć pt. „Kot w literaturze i życiu”, obok pogłębienia wiedzy nt. literatury, umiejętności czytania, umiejętności plastycznych i manualnych, rozwijania wyobraźni i podnoszenia poczucia własnej wartości,  było uwrażliwienie dzieci na los zwierząt, kształtowanie humanitarnych, odpowiedzialnych i świadomych postaw w stosunku do zwierząt, uświadomienie, że zwierzęta to żywe istoty, którym należy się opieka i szacunek, bo „(…) nie chodzi o to, by człowiek miał kota, tylko, by kot miał człowieka” /Franciszek Klimek/.

IMGP0886-web   IMGP0887-web   IMGP0891-web