Równowaga i koordynacja to rozwoju podstawa!!!

3Od marca 2017 grupa uczniów naszego Ośrodka, która przyjęła nazwę „Balans”, uczestniczy w zajęciach rekreacyjno – sportowych w ramach Powiatowych Grantów Edukacyjnych. Zajęcia mają na celu przywrócenie maksymalnie możliwej sprawności fizycznej ucznia połączonej ze stymulacją sensoryczną, dostosowaną do potrzeb dziecka. Chodzenie, bieganie, równowaga, koordynacja, precyzja ruchów i zdolność przewidywania konsekwencji własnych działań – nie są to wrodzone umiejętności. 8Dzieci muszą się tego wszystkiego stopniowo nauczyć.

Jak wiadomo, wspieranie i doskonalenie rozwoju równowagi i koordynacji poprawia motoryczne podłoże do lepszych możliwości rozwoju procesów uczenia. Wyćwiczenie tych umiejętności irozwinięcie zmysłów odpowiedzialnych za nie, wymaga długiego czasu i treningu.

W miesiącu marcu grupa pracowała między innymi nad stabilizacją napięcia mięśniowego, integracją odruchów, poprawą reakcji równoważnych, regulacją pracy układów przedsionkowego i proprioceptywno-dotykowego, sekwencyjnością ruchu i somatognozją .