"Nasza Mała  Ojczyzna”

 

 

 

037-webProjekt wymiany polsko-niemieckiej młodzieży pt. ,,Nasza Mała  Ojczyzna” realizowany był od 19.09-24.09.2015r między naszym Ośrodkiem a Jochanna –Rose Schule w Ahlen. Otrzymał on dotację Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Celem tego przedsięwzięcia było pokazanie uczestnikom wymiany ważnych miejsc w naszym regionie, związanych z polską historią, kulturą i martyrologią. Poprzez poszukiwanie wspólnych doświadczeń  i przeżyć integrował on młodzież polską i niemiecką.  Koordynatorem projektu ze strony polskiej była Monika Bednarz, a ze strony niemieckiej Grażyna Siwy. Obejmował on 12 uczniów i 3 opiekunów z naszego Ośrodka i 12 uczniów wraz z 3 opiekunów z niemieckiej szkoły w Ahlen.  Realizując takie projekty szkoła wzbogaca swoją ofertę edukacyjną, sprzyja rozwijaniu i kształtowaniu kompetencji międzyludzkich, osobistych i społecznych.

W sobotę, 19.09.2015r. na lotnisko w podkrakowskich Balicach, przyleciała grupa młodzieży wraz z opiekunami z Johana Rose Shule w Ahlen,  goszcząca u nas przez 6 dni. Zakwaterowanie grupy polsko-niemieckiej odbyło się w Internacie Ośrodka.  Uroczystą kolacją oraz próbą dialogu w języku angielskim rozpoczęliśmy nasz wspólny pobyt. DSC 0454-webPoprzez wesołą  zabawę, uczyliśmy się swoich imion, przybliżaliśmy obcokrajowcom język polski, co sprawiło bardzo dużo śmiechu i radości.
 W drugi dzień naszego wspólnego pobytu pojechaliśmy pod Wawel, od którego rozpoczęliśmy bogaty program poznawania najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Na Wzgórzu Wawelskim  zwiedziliśmy Zamek i Katedrę Królewską – siedzibę królów polskich. Widzieliśmy kryptę katedralną, miejsce spoczynku władców Polski i bohaterów narodowych. Następnie wąskimi schodami wspięliśmy się na Wieżę Zygmuntowską. Każdy mógł dotknąć serca spiżowego kolosa – Dzwonu Zygmunta. W Komnatach Królewskich podziwialiśmy piękne reprezentacyjne sale: Poselską i Senatorską z kasetonowymi stropami i ścianami ozdobionymi arrasami i kurdybanami. Pełni wrażeń z Wawelu ulicą Kanoniczą ruszyliśmy w dalszą drogę. W Collegium Maius podziwialiśmy krużganki na dziedzińcu, a o 15.00 wysłuchaliśmy zegara wygrywającego pieśń akademicką „Gaudeamus Igitur”.Następnym punktem programu było obejrzenie Rynku i Sukiennic, największy rynek w Europie zachwycił wszystkich. Następnie udaliśmy do restauracji ,,Ptasztyl” w dzielnicy Starego Miasta na ulicy Szerokiej gdzie zjedliśmy pyszny obiad.  Chociaż byliśmy zmęczeni, spacerowaliśmy po żydowskiej dzielnicy Kazimierz  pełnej  starych kamienic  i synagog . 007-web
Do rynku wróciliśmy jeszcze na godzinę, aby nacieszyć się tamtejszą atmosferą. Pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Adama Mickiewicza będzie wszystkim przypominać wspaniałe wspólnie przeżyte chwile.
Poniedziałkowe przedpołudnie upłynęło na bardzo refleksyjnej wycieczce do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu – Brzezince. Tam uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej ,,Trudne –proste słowa” zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Projekty Edukacyjne. Tragiczne losy więźniów  przedstawione przez edukatorów  wstrząsnęły zarówno polską jak i niemiecką grupą.
Po południu wychowawcy Internatu wraz z wychowankami przygotowali dla naszych gości grilla na terenie ogrodu szkolnego. Smażone kiełbaski wszystkim bardzo  smakowały. Wesołemu grillowaniu towarzyszyły rozmaite zabawy, a radosna atmosfera wśród wszystkich biesiadników trwała aż do wieczora.
DSC 0432-webWe wtorek uczestników projektu przyjął Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka, po krótce przedstawiając historię współpracy pomiędzy Powiatem Krakowskim, a niemieckimi landami. Niemieccy uczniowie i nauczyciele opowiadali o swojej ojczyźnie i miejscowości. W uroczystej i miłej atmosferze, przy słodkim poczęstunku uczniowie dzielili się  swoimi przeżyciami  związanymi z pobytem w Polsce, chwalili piękno regionu. Uczyli się pod nadzorem Pana Starosty nazwisk piłkarzy polskich grających w niemieckich klubach. Wszyscy zostali obdarowani cennymi upominkami.
 Chcąc przybliżyć naszym niemieckim gościom Skawinę zaprosiliśmy ich do Muzeum Regionalnego. DSC 0462-webDyrektor  obiektu  opowiadał o początkach Skawiny oraz ważnych wydarzeniach dziejowych, ilustrując swe słowa zdjęciami i rekwizytami muzealnymi. Nasi goście poznali bliżej historię związaną z królem Polski Kazimierzem Wielkim.  Najciekawsze jednak dla nas wszystkich były zajęcia warsztatowe przed budynkiem. Przeobraziliśmy się wszyscy w budowniczych, w kilku mieszanych,  niemiecko-polskich zespołach tworzyliśmy grody. Umorusani gliną, budowaliśmy zamki obronne z murami. Dumni ze swoich dzieł odebraliśmy nagrody z rąk Pana Dyrektora. Po udanych zajęciach udaliśmy się do szkoły na dyskotekę. Integracja uczniów oraz opiekunów przebiegła pomyślnie, co było widoczne we wspólnej zabawie.   
Środowe przedpołudnie spędziliśmy w szkole. Pani Dyrektor w imieniu społeczności szkolnej uroczyście powitała  niemieckich uczestników wymiany, opowiedziała o życiu naszej szkoły ilustrując ważne wydarzenia prezentacją multimedialną. Spotkanie to uświetniła Maja Łuc prezentując swoje uzdolnienia wokalne, a chłopcy rozegrali  międzynarodowy mecz na hali sportowej. 050-web Także w środę zwiedzaliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce. Wykuty w soli niezwykły świat wzbudził ogromny podziw wśród naszych niemieckich gości, którzy byli tu po raz pierwszy. Po przejściu kolejnych odcinków trasy, naszym oczom ukazywały się: piękne komory (z najpiękniejszą Kaplicą św. Kingi), podziemne jeziora, unikalne rzeźby solne.  Urok i niezwykłość tych miejsc podkreślały iluminacje świetlne i muzyka Chopina. Przez ciemne  korytarze wędrowaliśmy  z naszymi niemieckimi koleżankami i kolegami. Wszyscy byli bardzo zdyscyplinowani, nikt nie chciał się zgubić w tym podziemnym świecie.  Podczas wędrówki nasz przewodnik pięknie i ciekawie opowiadał nie tylko o historii i obiektach, ale też o tajemnicach i legendach kopalni. Na naszej turystycznej trasie widzieliśmy wiele pomników wyrzeźbionych w bryłach solnych.  Tak oto po 2,5 godzinach zwiedzania i krótkim odpoczynku w komorze Warszawa wyjechaliśmy na powierzchnię ziemi. Zmęczeni wróciliśmy pełni wrażeń do Internatu. 054-webTam czekała na nas pożegnalna kolacja i zamówiona pizza! Wspólnie z niemieckimi koleżankami i kolegami podsumowywaliśmy gorące wrażenia ze wspólnego pobytu, porozumiewając się w języku angielskim. Zmęczeni szybko udaliśmy się do spania.
Czwartek był ostatnim dniem naszej wspólnej przygody. Goście sprawnie i szybko spakowali bagaże i posprzątali pokoje w których mieszkali. Wspólnie udaliśmy się do szkoły, aby posadzić ,,drzewko przyjaźni”. Pożegnaniom nie było końca, niemieccy goście dziękowali za bogaty program, wspólnie spędzony czas, miłą atmosferę i nawiązane przyjaźnie. A my  - czekamy na kwiecień, wtedy się spotkamy z naszymi przyjaciółmi w Ahlen.

 

GALERIA...