SZKOŁA PAMIĘTA...

 

20191030 100542Listopad jest wyjątkowym czasem, miesiącem wspomnień. Wspomnień o ludziach nam bliskich, zasłużonych dla małej i wielkiej Ojczyzny, o żołnierzach i bohaterach poległych w jej obronie, w obronie niepodległości.

Jak co roku, przed świętem Wszystkich Świętych na prośbę Towarzystwa Przyjaciół Skawiny uczniowie naszej szkoły porządkowali groby. Tym razem 30 października Jowita, Marika, Patryk, Arek, Kamil, Roman, Łukasz (z klas: I branżowej i III Przysposabiającej do Pracy) na cmentarzu parafialnym w Skawinie posprzątali groby nieznanego żołnierza, żołnierzy radzieckich oraz zasłużonych mieszkańców dawnej Skawiny.

IMG 20191107 WA0012W dniu 7 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości grupa uczniów – Jasiu, Marika, Darek, Marcin, Kacper i Jowita zabrała nas w wirtualny spacer ulicami Skawiny poświęconymi polskim bohaterom narodowym. Poznaliśmy postacie gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Hallera i jego rodziny, Józefa Piłsudskiego. Prezentacjom multimedialnym i filmom, towarzyszyła poezja i pieśni związane z przywołanymi postaciami oraz znane pieśni patriotyczne.

KUDELA 1Na koniec tej części akademii minutą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłej 1 listopada pani Anny Kudeli. Była ona wielokrotnie gościem w naszej szkole zarażając uczniów swoją pasją, którą była historia naszej małej Ojczyzny- Skawiny. W naszej szkolnej bibliotece można znaleźć wiele publikacji pisanych przez Panią Anię. Wśród nich dla nas najcenniejszą – „Skawiniacy w siedmiomilowych butach”, która jest pokłosiem projektu edukacyjnego, w którym niektórzy z naszych uczniów uczestniczyli przed paru laty.20191107 095211

W drugiej części uroczystości odbyło się spotkanie z wielkimi pasjonatami historii – Państwem Grażyną i Adamem Woźniczkami, członkami Towarzystwa Przyjaciół Skawiny. Zaprezentowali oni uczniom oryginalne umundurowanie oraz pamiątki z II wojny światowej, której 80 rocznicę wybuchu świętujemy w tym roku. Mogliśmy podziwiać: łuski broni przerobionej przez żołnierzy w okopach na przedmioty codziennego użytku, wykrywacz min, dokumenty, sztandar, flagi, ryngraf, walizki żołnierskie, peryskop. Niezwykle ciekawe eksponaty z ogromną pasją zbierane do prywatnej kolekcji przez Pana Adama były niemymi świadkami historii, o której w wielką przyjemnością słuchaliśmy. Już wiemy, że to nie ostatnie spotkanie z naszym gościem. W maju odwiedzi nas po raz trzeci z pamiątkami obrazującymi wizyty, a dzisiaj Świętego Jana Pawła II.

75429680 153457092715033 3575559303257391104 nZ kolei 8 listopada o godz. 11.11 włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu” zorganizowaną przez MEN i Radę Dzieci i Młodzieży. W obecności Pocztu Sztandarowego odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego Polski oraz inne pieśni patriotyczne. Uczciliśmy pamięć naszych przodków walczących i umierających w obronie niepodległości Polski.

Obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości kontynuowaliśmy 11 listopada, udziałem Pocztu Sztandarowego w składzie Wiktor, Jowita i Piotr w miejskich uroczystościach. Rozpoczęły się one uroczystą Mszą Świętą w intencji naszej Ojczyzny, po której marsz niepodległości przeszedł pod Pałacyk „Sokół”.

Za wszystkie przedsięwzięcia odpowiedzialne były - Jadwiga Sieradzka i Małgorzata Spólnik. Oprawę muzyczną zapewniły - Joanna Babińska i Agnieszka Szczurek. Scenografię przygotowała – Aneta Krupnik, Agnieszka Pokrywka. Poczet Sztandarowy przygotowali - Hubert Wasiuk, Jadwiga Łukasik, Małgorzata Spólnik, Jadwiga Sieradzka. Oprawa fotograficzna - Janusz Drab, Barbara Lipiarz, Katarzyna Kaszuba, Jadwiga Sieradzka.

GALERIA...