Prawdziwego patriotyzmu trzeba się dopiero uczyć tam,
gdzie ludzie z narażeniem bytu i nieraz życia, pracują na swoją niekorzyść materialną,
a na dobro przyszłych pokoleń”

Zofia Kossak Szczucka – Szatkowska

Święto Odzyskania Niepodległości

DSC 0340-webMija 98 lat, odkąd Polska po 123 latach zaborów odzyskała wolność i niezależność od zaborców. Zakończył się czas, w którym ojczysta mowa była zabroniona a w polskich szkołach patriotyzm i polskie obyczaje były surowo karane. Jednak wolność nie przyszła Polakom łatwo. Wielu ginęło i cierpiało, wielu nigdy nie wróciło do swych domów. Za wolność i pokój w ojczyźnie gotowi byli zapłacić najwyższą cenę. 11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem dla całej Europy. W lasku Campiegne pod Paryżem podpisano rozejm, który zakończył I wojnę światową. W tym samym dniu Rada Regencyjna w Warszawie przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę w Polsce. Zakończył się czas niewoli. Rozpoczęła się budowa niepodległej II Rzeczpospolitej Polskiej, której granice ponownie wróciły na europejskie mapy. Prawie 20 lat później, w 1937 roku, Sejm RP ustanowił datę 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości. Co roku w tym dniu w wielu miejscach w Polsce, gromadzimy się, aby wspólnie wspominać trudną drogę do wolności i świętować autonomię Ojczyzny. W tym dniu oddajemy szacunek wszystkim, którzy walczyli i umierali, aby przyszłe pokolenia żyły w wolnej, niezawisłej Polsce.

DSC 0385-web9 listopada cała społeczność uczniowska Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Skawinie wraz z Panią Dyrektor Grażyną Wójcik, Panem Dyrektorem Grzegorzem Kubickim oraz nauczycielami, zgromadziła się na uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W czasie montażu słowno – muzycznego, przygotowanego przez Panie Joannę Grabowską i Katarzynę Kaszubę, uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej oraz I i III Gimnazjum przedstawili krótką historię polskiej drogi do wolności. Przedstawienie rozpoczęło się wzruszającą sceną rozrywania polskiej flagi przez zaborców – ten symboliczny gest obrazował rozdarcie Ojczyzny, które nastąpiło w latach 1772 – 1795. Nie brakło również innych momentów, które przypominały DSC 0362-webdramatyczne chwile walki o niepodległość – ukryte w lasach białe krzyże poległych za wolność czy list małej Krysi, która w dziecięcym liście tęskni za ojcem i prosi o jego powrót. Patriotyczne wiersze były przeplatane najbardziej znanymi piosenkami Niepodległej Polski, wykonanymi przez szkolny chór pod opieką Pani Agnieszki Szczurek. Nie brakło również śpiewanej w postawie „na baczność” – Roty – hymnu Polski walczącej. Na zakończenie wszyscy włączyli się we wspólne odśpiewanie najbardziej znanych pieśni „Przybyli Ułani” oraz „Pierwsza Kadrowa”. W czasie śpiewu wszystkim zgromadzonym zostały rozdane flagi, wykonane przez Panie Anetę Krupnik i Magdalenę Ostrogórską. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą, historią, a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy i tożsamości.

11 listopada 1918r marzenie i nadzieja wielu Polaków stała się faktem, o który tak długo walczyli. W tym dniu na nowo rozpoczęła się budowa wolnej Ojczyzny, w której swobodnie posługiwano się językiem polskim a w klasach wisiało godło. Dzisiaj już nie walczymy, żyjemy i mieszkamy w wolnej Polsce. Dlatego tym bardziej każdego dnia powinniśmy pamiętać, że wolność, którą się cieszymy, to wysiłek i poświęcenie wielu pokoleń. I jak śpiewa Marek Grechuta w jednym ze swoich najpiękniejszych utworów, „wolność to nie cel, lecz szansa, by spełniać najpiękniejsze sny, marzenia”.

GALERIA...