VI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS POLONISTYCZNYSZKÓŁ SPECJALNYCH:

„Brzechwa kontra Tuwim, czyli bitwa na wiersze”


 MG 229429 listopada nasza Placówka już po raz szósty zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny zatytułowany „Brzechwa kontra Tuwim, czyli bitwa na wiersze”, którego koordynatorami były Panie: Joanna Śnieżek–Grabowska i Edyta Pietrowska–Gruszka. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy i umiejętności polonistycznych, kształtowanie wrażliwości humanistycznej i estetycznej oraz wspieranie działań twórczych uczniów w różnych formach aktywności.
Tegorocznej edycji konkursu polonistycznego towarzyszył międzyszkolny konkurs plastyczny "Wiersze Tuwima i Brzechwy pędzlem malowane", którego koordynatorem była Pani Aneta Krupnik.
 MG 2265Wszystkich zaproszonych gości, uczestników konkursu wraz z opiekunami oraz publiczność powitała Pani Grażyna Wójcik - Dyrektor SOSW w Skawinie. Konkurs skierowany był do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, gimnazjalnych i przysposabiających do pracy ze Specjalnych Ośrodków Szkolno - Wychowawczych z terenu województwa małopolskiego. Tym razem w konkursie wzięło udział 14 zespołów z 7 Placówek z: SOSW nr1, ZSS nr 14 i SOSW nr2 z Krakowa, ZS z Wieliczki, SOSW z Bochni, SOSW z Myślenic oraz z naszego Ośrodka, który reprezentowali uczniowie: Marcin Machaczka i Dariusz Gwiżdż oraz Jowita Spólnik i Weronika Franiszyn. W zmaganiach polonistycznych brały  MG 2325udział dwuosobowe zespoły. Uczniowie musieli wykazać się znajomością wierszy polskich poetów, jak również umiejętnościami polonistycznymi. Zadania konkursowe składały się z różnorodnych konkurencji. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Uczestników oceniało jury w składzie: Pani Krystyna Droździewicz - Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, Jadwiga Sieradzka - nauczyciel z naszej szkoły oraz Joanna Przężak - nauczyciel z ZSS nr 14 z Krakowa. O tym, kto zwycięży zadecydowała dogrywka. I miejsce zajęli uczniowie z ZS z Wieliczki, II miejsce zajęły uczennice z naszego Ośrodka: Weronika Franiszyn i Jowita Spółnik, a III miejsce przypadło uczniom z ZS z Wieliczki, którzy do samego końca walczyli o nie w dogrywce.
 MG 2453Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, min: książki, puzzle, przybory i artykuły szkolne, kosmetyki, kubki, artykuły sportowe (plecaki, piłki) oraz drobne upominki. Dodatkowo zespół, który zajął I miejsce oprócz nagród indywidualnych otrzymał nagrodę na szkołę, którą był rozkładany stół do badmintona oraz zestaw puzzli.
Na zakończenie konkursu wszyscy uczestnicy konkursu zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie oraz spędzili miło czas przy przygotowanym dla nich poczęstunku. To ważna część tego spotkania. Uczniowie mogą lepiej się poznać, porozmawiać i miło spędzić czas. Nauczyciele zaś mogą podzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat swojej, jakże trudnej pracy.
Każdy z nas nauczycieli cieszy się z sukcesów swoich uczniów, nawet tych najmniejszych. Janusz Korczak, znany pisarz powiedział kiedyś „Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi", te nabierają wyjątkowego znaczenia w odniesieniu do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, którzy często są niedoceniani i sami nie wierzą, że może im się udać coś osiągnąć. Konkursy takie jak ten zorganizowany przez nasz Ośrodek pokazują, że każdy z nich może osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Kolejna edycja konkursu już za rok. Do zobaczenia!

 

GALERIA...