Festiwal Przyjaźni w Teatrze Bagatela

Teatr Bagatela był pierwszą kulturalną placówką w Krakowie, która otworzyła swoją scenę dla niepełnosprawnych dzieci. b2-webW tym roku, 13 maja, już po raz 21. krakowskie Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” zorganizowało tu wspaniałe widowisko artystyczne, na które zaprosiło przyjaciół i sympatyków. Na widowni, obok szacownych gości, władz miasta i regionu oraz przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji Drogowej, PZU, TPD, PCPR, wielu stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni inwalidów, MDK Dom Harcerza, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i Radia Taxi Wawel, zasiadali zaprzyjaźnieni ze Stowarzyszeniem uczniowie szkół podstawowych z Krakowa, Korzkwi i Laskowej oraz rodziny, opiekunowie i przyjaciele jego podopiecznych.

Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Krakowa, którego reprezentował Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych Pan Bogdan Dąsal. Wszystkich zgromadzonych przywitała w niezwykle ciepłych i serdecznych słowach, Prezes SPN „Bądźcie z nami” – Pani Cecylia Chrząścik. Dokonując uroczystego otwarcia kolejnego przeglądu form artystycznych prezentowanych przez dzieci i młodzież niepełnosprawną, Pani Cecylia życzyła małym i dużym artystom powodzenia na scenie i radości z tego szczególnego spotkania.

b1-webZanim przenieśliśmy się w niesamowity świat teatru, tańca i piosenki, Pani Prezes wraz z Dyrektorem PZU – Panem Jackiem Weremczukiem i Panią Dyrektor Izabelą Baszak-Wolańską zaprosiła na scenę delegację z naszego Ośrodka na czele z Panią Dyrektor Grażyną Wójcik. W uroczysty sposób przekazane zostały nam środki finansowe na zakup tablicy multimedialnej z pełnym oprzyrządowaniem. Pani Dyrektor Grażyna Wójcik nie kryła radości i wzruszenia. Serdecznie dziękując dyrekcji PZU podkreśliła, jak niezmiernie istotne jest wzbogacanie procesu dydaktycznego technikami multimedialnymi, zwłaszcza prowadzonego z uczniami przejawiającymi specyficzne problemy edukacyjne. Szczególne słowa Pani Dyrektor skierowała pod adresem Pani Cecylii:

"Dziękujemy Ci ogromnie! Przede wszystkim za to, że jesteś naszym Przyjacielem. Jesteśmy z tego dumni i jednocześnie cieszymy się, że my możemy należeć do grona Twoich przyjaciół. To wielki zaszczyt być przyjacielem kogoś, kto ma tak wielkie i dobre serce jak Ty!”

b3-webPo tym miłym akcencie nadszedł czas prezentacji artystycznych. Nasz Ośrodek reprezentował zespół taneczny „Szok”, który wykonał miniaturę taneczną do piosenki „Laleczka z saskiej porcelany”. Delikatne ruchy i subtelność naszej uczennicy, Magdaleny Hrabi, która wcieliła się w rolę tancerki oraz liryczna melodia uwiodły publiczność, która – wsłuchana w  historię samotnej baletnicy, poznającej swojego księcia – obdarzyła uczniów gromkimi brawami. Efektowne stroje nadały niesamowity charakter i były dopełnieniem całego przedstawienia. Dzieci umiejętnie wcieliły się w swoje role, oddając klimat piosenki. W ten magiczny świat tańca i piosenki wprowadziła zebranych Maja Łuc, towarzysząc i mocno dopingując zespołowi. Uczniów przygotowali do występu: Pani Danuta Lach, Agnieszka Zybek i Pan Hubert Wasiuk. Dekoracje wykonał Pan Janusz Drab.

Pożegnaliśmy się wszyscy razem na scenie przy akompaniamencie naszej piosenki autorstwa pana Marka Kupca "Zostań moim przyjacielem", tworząc wspólny krąg - artyści, goście i uczniowie. Uwieńczeniem całego widowiska było wręczenie Prezes Cecylii Chrząścik medalu Honoris Gratia - odznaczenia ustanowionego przez Prezydenta Miasta. Wzruszona pani Prezes przyjęła medal w imieniu całego Stowarzyszenia.

b4-web     b5-web