Na fali tańca –

podsumowanie projektu „Tańczyć każdy może”

krakow-2017-32-web10 maja 2017 r. w sali obrad Rady Powiatu Starostwa Powiatowego w Krakowie odbyło się spotkanie władz samorządowych oraz korpusu dyplomatycznego z uczestnikami trójstronnego projektu „Tańczyć każdy może - muzyka i tańce narodowe”.

Starosta Krakowski – Józef Krzyworzeka przywitał młodzież przybyłą wraz z opiekunami z Polski, Niemiec i Ukrainy oraz zaproszonych gości: Wicewojewodę Małopolski – Piotra Ćwika, Konsula Ukrainy w Krakowie – Olega Mandiuka, a także obecnych na spotkaniu Wicestarostę Krakowskiego – Wojciecha Pałkę, Członka Zarządu Powiatu Krakowskiego – Arkadiusza Wrzoszczyka, Dyrektora Wydziału Edukacji – Lidię Pycińską i Dyrektora Wydziału Promocji – Małgorzatę Zięć.
krakow-2017-25-webCele, zadania i sposób realizacji projektu przedstawiła zebranym Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – Grażyna Wójcik. Nawiązując do poprzednich doświadczeń szkoły w zakresie współpracy międzynarodowej wyjaśniła dobór partnerów: szkołę z Peremyślan na Ukrainie oraz niemiecką placówkę z Fürstenwalde. Temat przewodni projektu – taniec sprzyjał wybitnie dobremu poznaniu się uczestników, co zostało udokumentowane na zaprezentowanym filmie. Podczas warsztatów tanecznych młodzież z trzech krajów mimowolnie nawiązywała rozmowy, wymieniała się uwagami tworząc pod okiem doświadczonych instruktorów układy choreograficzne do wybranych tańców.

Uczestnicy spotkania, w tym szczególnie zaproszeni goście, mogli się przekonać, że taniec stanowił nie tylko motyw przewodni realizowanego projektu, ale stał się w rzeczywistości międzynarodowym językiem przyjaźni. Młodzież wspólnie wykonała prezentację taneczną do muzyki współczesnej. Po udanym występie uczniowie z Ukrainy zaśpiewali piosenkę narodową.
krakow-2017-57-webPodsumowanie projektu zostało zawarte w prezentacji multimedialnej, którą przedstawili nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie. Bezsprzecznie, wartością dodaną podczas realizacji projektu „Tańczyć każdy może” było kształtowanie u uczniów postawy akceptacji dla wielokulturowości oraz szacunku dla innych kultur.
Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, przy słodkim poczęstunku. Młodzież chętnie dzieliła się wrażeniami z pobytu w Polsce, zaprezentowała również swoje szkoły, w których się uczy, odpowiadała na pytania gości. Na koniec wizyty wszyscy uczestnicy projektu otrzymali piękne upominki promujące Powiat Krakowski – kubeczki, album o powiecie.

Koordynatorami projektu „Tańczyć każdy może – muzyka i tańce narodowe” były panie: Anna Ptak-Madej, Monika Bednarz, Jadwiga Sieradzka oraz Agnieszka Szczurek.