Rehabilitacja pięknem :)

F3W zakresie problemu niepełnosprawności wiele się zmienia w rzeczywistości, w której żyjemy. I są to zmiany korzystne. Pozytywnie odnosimy się do udogodnień dla osób niepełnosprawnych: „mówiące" światła przy przejściach dla pieszych, wygodne zjazdy dla wózków inwalidzkich, specjalne windy. Ale w tym wszystkim często jednak zapomina się o najważniejszym - że osoby niepełnosprawne mają wyjątkowo wyraźnie zaznaczoną potrzebę akceptacji, także akceptacji samych siebie – chcą czuć się atrakcyjnie i pięknie. Wygląd uczniów niepełnosprawnych wcale nie musi odstawać od ich rówieśników. Stąd podejmowane przez nas inicjatywy – współpracy z salonami fryzjerskimi, czy też kosmetycznymi.
24 marca uczniowie klasy I-II Przysposabiającej do Pracy w ramach „fryzjerskiego tygodnia" – ośrodka tematycznego realizowanego podczas zajęć funkcjonowania osobistego i społecznego udali się z wizytą do Salonu Fryzjerskiego „Maria" przy ul. Krzywej w Skawinie. F15Dzięki uprzejmości mistrzów fryzjerstwa: Pani Łucji, Pani Agnieszki i Pana Adriana mieli okazję poznać wyposażenie zakładu fryzjerskiego i przekonać się na czym polega praca fryzjera. Pani Łucja w bardzo przystępny sposób opowiedziała wychowankom SOSW o sposobach pielęgnacji włosów – w jaki sposób i jak często należy je myć i podcinać oraz jakie kosmetyki są najbardziej odpowiednie do danego rodzaju włosów. Żeby nie skończyło się na samej teorii, tuż po niej nastąpiło strzyżenie i stylizacja włosów dwóch odważnych wychowanków: Mai i Piotra. Zawodowi fryzjerzy dobierali fryzury współgrające idealnie z twarzami uczniów. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania! Karolina i Dominika zdecydowały się na stylizację włosów. Natomiast Ewelina poprzestała na przeglądaniu prasy fachowej, bacznie obserwując jak z minuty na minutę powstają piękne fryzury na głowach jej koleżanek. Wszyscy uczniowie wyszli z salonu niezwykle zadowoleni ze swego wyglądu i przez cały dzień chętnie zerkali do lustra.

F1W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wyjątkowej ekipie Salonu Fryzjerskiego „Maria" za profesjonalnie przeprowadzone zajęcia w niezwykle miłej i serdecznej atmosferze. Doceniamy Państwa życzliwość, jak również przełamywanie barier – niekoniecznie tych architektonicznych – w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi. Nie wszystkie salony fryzjerskie są bowiem otwarte dla „specyficznych klientów". Fryzjerzy szczerze przyznają, że nie wiedzą, jak się zachować, gdy przyjdzie niepełnosprawny, że to ogromne wyzwanie, że wreszcie boją się klienta, który według nich może zacząć krzyczeć albo robić „jakieś dziwne rzeczy". Mamy nadzieję, że Państwa postawa i zdobyte pozytywne doświadczenie przyczyni się do tego, że zwiększy się zaangażowanie innych ludzi w świadomą integrację osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.

GALERIA ZDJĘĆ...