images copy

logo

„Flirt z Melpomeną – integracyjne spotkanie
 z teatrem„

„Chcąc doznać pełni szczęścia,
trzeba je dzielić z kimś drugim.”

Skawińskie Centrum Wolontariatu we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno –Wychowawczym im. Poczty Polskiej w Skawinie, Zespołem Placówek Oświatowych w Kopance oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Skawinie przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Skawiny przystąpiło do realizacji kolejnego, interesującego projektu „Flirt z Melpomeną – integracyjne spotkanie z teatrem„. Pod tym intrygujący tytułem kryje się niezapomniana przygoda oraz świetna zabawa z integracją w roli głównej, uczniów niepełnosprawnych z pełnosprawnymi rówieśnikami z wyżej wymienionych placówek.
Ideą realizowanego projektu jest integracja która wyraża się we wzajemnym kontakcie pełno- i niepełnosprawnych, w którym respektowane są te same prawa  i w których stwarzane są dla obu grup identyczne warunki maksymalnego, wszechstronnego rozwoju. Integracja ta pozwoli więc osobie niepełnosprawnej być sobą wśród innych także pełnosprawnych kolegów i koleżanek. Celem projektu jest również kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec kultury poprzez uczestnictwo w różnych wydarzeniach kulturalnych dzieci i młodzieży. W przedsięwzięciu weźmie udział 15-tu wychowanków SOSW w Skawinie oraz 25-ciu uczniów szkoły w Kopance.

Projekt „ Flirt z Melopomeną – integracyjne spotkanie z teatrem" rozpocznie się prelekcją przeprowadzona przez nauczycieli SOSW z uczniami z Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance. Podczas tych zajęć dzieci poznają specyfikę funkcjonowania uczniów niepełnosprawnych intelektualnie, dowiedzą się, z jakimi problemami zmagają się oni na co dzień oraz otrzymają praktyczne wskazówki, w jaki sposób mogą im pomóc. Następnie  zostanie zorganizowane  ognisko w czasie którego wszyscy uczestnicy będą brali udział w licznych zabawach i konkursach. W dalszej części trwania projektu uczniowie z obu placówek przeżyją wspólną teatralną podróż w czasie której odbędą się cztery wspólne wyjazdy do krakowskich teatrów. Mają one zapoznać uczniów z tajnikami sztuki teatralnej i funkcjonowaniem teatru także od kulis, planowane jest bowiem zwiedzanie teatru.
 Odbędą się wyjazdy do:
- Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie, zamierzone są 3 spektakle teatralne oraz dodatkowo zwiedzanie teatru z przewodnikiem,
 - Opery Krakowskiej na spektakl "Opera B/O". Jest to spektakl edukacyjny, w którym orkiestra i soliści Opery Krakowskiej pokażą fragmenty największych dzieł operowych, operetkowych, musicalowych i baletowych.
Ważnym elementem projektu będzie również wspólne uczestnictwo dzieci z obu szkół w grze miejskiej „Śladami Tadeusza Kantora” realizowanej we współpracy z Fundacją Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej.
Wspólnie spędzony czas dzieci pełnosprawnych i ich niepełnosprawnych rówieśników niewątpliwie przyniesie obustronne korzyści – zarówno w sferze wychowawczej jak i dydaktycznej. Mamy nadzieje, że w ramach tych spotkań integracyjnych zawiążą się między uczniami wzajemne przyjaźnie.