DSC4659 kopia-webW tym roku szkolnym uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Poczty Polskiej w Skawinie we współpracy z Fundacją Skawińskie Centrum Wolontariatu przystąpili do realizacji projektu: „Skawiniacy w siedmiomilowych butach – jesteśmy z jednej bajki”. Jego głównym założeniem było zwiększenie zaangażowania obywateli, instytucji samorządowych, placówek oświatowych terenu Gminy Skawina w działania mające na celu włączenie osób niepełnosprawnych intelektualnie w życie społeczno - kulturalne Gminy. Zadaniem uczestników było zorganizowanie w ciekawej formie spektaklu teatralnego ukazującego historię Skawiny poprzez pryzmat osób, które w szczególny sposób wpisały się w życie tego miasta. Przez okres od 01.06.2014 do 28.11.2014 roku pod czujnym okiem nauczycieli oraz wolontariuszy uczniowie wykonywali zaplanowane w projekcie zadania. Rzetelna i systematyczna praca uczestników pozwoliła na przygotowanie wyjątkowego przedstawienia teatralnego. Jego przebieg miał formę rozmowy małego chłopca z babcią wyjaśniającą mu, kim jest prawdziwy bohater.  DSC4708 kopia-webW spektaklu, w którym wystąpiło 22 podopiecznych SOSW ‒ w wieku od 11 do 23 lat ‒ przywoływano "bohaterów" ważnych w dziejach Skawiny. Premiera spektaklu stała się doniosłym wydarzeniem artystycznym, adresowanym do wszystkich mieszkańców miasta i okolic, a jej tłem była rocznica nadania praw miejskich w 1364 roku. W dniu tak długo oczekiwanego wydarzenia Sala Teatralna Pałacyku „Sokół” gościła wielu znamienitych gości, których powitała Pani Grażyna Wójcik – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Poczty Polskiej w Skawinie. Pojawili się w niej: Pani Urszula Stochel - Wicestarosta Powiatu Krakowskiego, która objęła to wydarzenie Honorowym Patronatem, Pani Lidia Pycińska – Dyrektor Wydziału Edukacji, Pan Stanisław Grodecki – Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, Pani Ewa Tarnopolska – Zastępca Przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, Pan Czesław Gąsiorowski – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie, Pani Urszula Wiącek – Prezes Fundacji „Dar Serca Skawina”, Pan Zdzisław Samborski - Członek Zarządu Fundacji „Dar Serca Skawina”, Pani Maria Blus - Prezes Zarządu Skawińskiego Stowarzyszenia Klubu Seniora w Skawinie, ks. Edward Ćmiel – Proboszcz Parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy w Skawinie, ks. Andrzej Wciślak, Pani Krystyna Droździewicz - Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie a także dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice oraz rodziny głównych bohaterów spektaklu.  DSC4752 kopia1-webDzieje miasta przeplatane elementami biografii Walentego Troski, Macieja Skawinki, Mariana Lupy i innych pozwoliły młodzieży na rozwijanie własnej wrażliwości, wzbogacenie środków wyrazu, a także wyrażanie własnej ekspresji. Inspirowana wydarzeniami historycznymi narracja, mimo nakierowania na sprawy minione, dotyczyła sytuacji "tu i teraz". To bowiem młodzi ludzie byli reżyserami tej opowieści, a życiorysy wielkich skawinian zachęcały do kreatywności, porzucenia niepokoju przed występami scenicznymi oraz dawały przykład godnych do naśladowania postaw obywatelskich. Z dużym zachwytem widzowie podziwiali umiejętności artystyczne naszych uczniów, spektakl zakończył się owacjami na stojąco oraz łzami wzruszenia.

W ramach opisywanego zadania, oprócz spektaklu teatralnego, wydano również albumy przybliżające sylwetki przywoływanych w przedstawieniu osób ‒ zarówno postaci historycznych, jak i młodych aktorów, którzy się w nie wcielili, a także został nakręcony film. DSC4834 kopia-web

Realizacja projektu pozwoliła pokazać społeczeństwu informacje, iż niepełnosprawność intelektualna nie przekreśla u tych osób pozostałych wartości, sprawności, czy też różnych zdolności, a prawdziwa integracja to umożliwienie osobom niepełnosprawnym prowadzenia możliwie normalnego życia na tych samych warunkach jak inni członkowie określonych grup społecznych.

"Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich."