Walentynkowy pobyt w bocheńskiej Kopalni Soli

 

IMG 0550-webCzy można zobaczyć, co kryje wnętrze Ziemi? Czy pod powierzchnią skrywają się skarby natury? Czy można dotknąć   podziemnych skał? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczniowie naszego Ośrodka, którzy w dniu 14 lutego 2017 r. wzięli udział w niezwykłej wyprawie do wnętrza planety – bocheńskiej Kopalni Soli. Wszystkim uczestnikom wyprawy towarzyszyły ogromne emocje – dla niektórych była to pierwsza podróż pod powierzchnię ziemi.IMG 0540-web Zwarci i gotowi wyruszyliśmy do oddalonej o około 50 km Bochni, by poznać historię najstarszej w Polsce kopalni, która zajmowała się wydobyciem jednego z najcenniejszych w dawnych czasach, surowców naturalnych.
Początki bocheńskiej Kopalni Soli sięgają roku 1298. Zanim jednak powstały pierwsze szyby i wyrobiska, sól otrzymywano poprzez odparowywanie solanki, pozyskiwanej ze studni solankowych. To one stały się początkiem wydobycia soli metodami górniczymi. W czasach średniowiecza, sól była cenniejsza niż pieniądze a handel nią przynosił ogromne zyski. Ponieważ z roku na rok wydobycie surowca rosło, w obrębie kopalni powstało miasto Bochnia, które jest jednym z najstarszych w Polsce. Do dziś zachowały się dwa czynne szyby górnicze Campi i Sutoris, które służą turystom do podziemnych zjazdów w celach turystycznych i uzdrowiskowych. Dzięki Dekretowi Żupnemu Króla Kazimierza Wielkiego, bocheńska Kopalnia Soli stała się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych średniowiecznej Małopolski. Niezwykłość i przyrodniczo – kulturowe znaczenie tego miejsca podkreśla fakt umieszczenia go 23 czerwca 2013 roku na prestiżowej liście skarbów UNESCO.

IMG 0555-web33 osobowa grupa uczniów wraz z nauczycielami i rodzicami punktualnie o godzinie 17:15 rozpoczęła zjazd Szybem Campi 248 m pod powierzchnię ziemi. Kilkuminutowa przejażdżka specjalną windą dostarczyła wszystkim moc wrażeń, a w szczególności tym, którzy pierwszy raz w życiu mieli okazję w niej uczestniczyć. Po tradycyjnym górniczym „Szczęść Boże", zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa i regulaminem obowiązującym na terenie obiektu, rozpoczęliśmy zwiedzanie podziemną trasą multimedialną, gdzie obok elementów wyposażenia kopalni, figur solnych, zabytkowych kieratów i pięknej solnej kaplicy, obejrzeliśmy ciekawą ekspozycję wykonaną technikami multimedialnymi. Pokaz rozpoczął duch brata Cystersa, który zaprosił wszystkich do niezwykłego spaceru starymi kopalnianymi chodnikami przez wyrobiska i komory. Na ścianach, w pięknie oprawionych ramach wisiały obrazy, które nagle „ożywały" a IMG 0546-webpostacie na nich przedstawione, opowiadały dzieje powstania bocheńskiej kopalni. W stajni, miejscu, gdzie kiedyś pod ziemią mieszkały konie, obejrzeliśmy film o początkach i historii Kopalni Soli w Bochni. Uśmiechy na twarzach wszystkich wywołała przejażdżka podziemną kolejką. Zwiedzanie trasy turystycznej zakończyliśmy w komorze Ważyn – największym podziemnym pomieszczeniu, wykutym przez człowieka, o długości 250 m. Obecnie komora ta jest przystosowana do aktywnego wypoczynku turystów i kuracjuszy, którzy korzystają z dobroczynnego mikroklimatu kopalni. Uczniowie naszego Ośrodka w tym dniu komorę Ważyn mieli tylko dla siebie – rozegrali mecz piłki nożnej i bawili się na walentynkowej dyskotece, by w końcu o godzinie 24:00, zmęczeni ale pełni pozytywnych emocji, położyć się spać. Jednak rozmowom i radosnemu śmiechowi długo jeszcze nie było końca.

IMG 0562-webOprócz aktywnego wypoczynku, zwiedzania i poznania geologicznych dziejów bocheńszczyzny, nasz wyjazd miał też wymiar leczniczy. Specyficzny mikroklimat podziemnych komór solnych pozytywnie wpływa na układ oddechowym, jest pozbawiony zanieczyszczeń i jakichkolwiek bakterii. Stała wilgotność 70% oraz temperatura 14 - 16°C korzystnie wpływa na błony śluzowe i ułatwia oddychanie.

Czas spędzony na wspólnej zabawie i rozmowach minął niezwykle szybko i miło. Był świetną okazją do integrowania grupy rówieśniczej, spotkania w pozaszkolnej atmosferze i pogaduch o wspólnych zainteresowaniach i pasjach. Z pewnością niewyspani, ale zadowoleni i w dobrych humorach wróciliśmy do Szkoły. Długo jeszcze, z uśmiechem na twarzy, będziemy wspominać pobyt w podziemnych solnych komnatach. Dziękujemy naszym przewodnikom za wspaniałą gościnę i mówimy tylko do widzenia! Z chęcią powrócimy do bocheńskiej Kopalni Soli po kolejne pozytywne emocje i piękne wspomnienia.

Organizatorem wycieczki była pani Monika Bednarz.

GALERIA...