Z WIZYTĄ NA ZAMKU KRÓLEWSKIM NA WAWELU

6 listopada grupa naszych uczniów wzięła udział w kolejnej lekcji muzealnej na Zamku Królewskim sdc11487-webna Wawelu. Muzealne zajęcia edukacyjne są prowadzone w czasie roku szkolnego przez pracowników Działu Oświatowego Zamku Królewskiego na Wawelu. Nasi uczniowie uczestniczyli już w 2 takich lekcjach: Rycerze i damy oraz Legendy wawelskie. Tym razem uczniowie wzięli udział w lekcji: „Królowie na Wawelu – ceremonie dworskie”.

Uczestnicy wycieczki dzięki panu przewodnikowi – Robertowi Adamczakowi, który w sposób niezwykle interesujący opowiadał ciekawe anegdoty i przybliżał im historię tego przepięknego, historycznego miejsca, jakim jest Wawel, dowiedzieli się wiele o organizacji najważniejszych uroczystości królewskich: koronacji, zaślubin, chrzcin, pogrzebów oraz o roli i dziejach oznak władzy królewskiej (insygniów).  

Wizytę na Zamku rozpoczęliśmy od zwiedzania Katedry Wawelskiej, która uznawana jest za najcenniejszy obiekt  sakralny  w  Polsce. Katedra Wawelska to  dla  Polaków  miejsce  szczególne, odbyło się  tu  31 koronacji królów Polski, spoczywają tu prawie wszyscy - od Władysława Łokietka do Augusta III - królowie Polski. Centralną część zajmuje konfesja, w której mieści się srebrny relikwiarz Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Konfesja ta traktowana jest jako Ołtarz Ojczyzny, bo to tutaj dziękowano za tryumfy Polaków, składano trofea wojenne. To Katedra była miejscem koronacji, królewskich ślubów i pogrzebów. To tutaj właśnie spoczywa większość polskich królów, to tu jest sarkofag i relikwiarz św. królowej Jadwigi, fundatorki Akademii Krakowskiej. W tym miejscu swoją pierwszą Mszę św. odprawił 1 listopada 1946 roku młody ksiądz Karol Wojtyła, obecnie błogosławiony Jan Paweł II. W wawelskich kryptach są groby polskich artystów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida oraz Fryderyka Chopina.

Następnie wraz z panem przewodnikiem udaliśmy się do Skarbca Koronnego, gdzie zebrano mnóstwo pamiątek pozostałych po panujących dynastiach królów Polski. W pomieszczeniach Skarbca Koronnego podziwialiśmy miecz koronacyjny – Szczerbiec, pamiątki po polskich monarchach oraz różne rodzaje broni i zbrojenia od średniowiecza po w. XVIII.

Po spacerze po dziedzińcu wawelskim i  podziwianiu widoków ze wzgórza, udaliśmy się Traktem Królewskim (przez ul. Grodzką) na Rynek Krakowski - największy średniowieczny plac Europy. Tam zwiedziliśmy Sukiennice, mogliśmy też wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej.
      Zarówno owa lekcja jak i wycieczka Traktem Królewskim umożliwiły uczniom poznanie historii miasta i jego tajemnic w jak najciekawszej formie. Wróciliśmy do domu pełni wrażeń i bogatsi o wiedzę, którą zdobyliśmy podczas tej niezwykłej lekcji patriotyzmu.
      Korzystając z okazji podczas tej wycieczki odwiedziliśmy Ciuciu Cukier Artist- najmniejszą na Świecie Fabrykę Cukierków na ul. Grodzkiej w Krakowie. sdc11509-web Wszystkie łakocie produkowane są tam ręcznie na bazie technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII - wiecznych małych manufaktur. Fabryczka jest drugą w Polsce obok gdańskiej manufaktury. Jest to prawdopodobnie najmniejsza na świecie Fabryka Słodyczy, ponieważ zajmuje zaledwie 50 metrów kwadratowych. Obejrzeliśmy tam pokaz tworzenia cukierków od początku do końca i mogliśmy spróbować ciepłego cukierka. Był pyszny! Słodkie chwile, jakie spędziliśmy w tej niesamowitej Fabryce na długo pozostaną w naszej pamięci!

sdc11499-web sdc11520-web