"Radość przeżywa się tylko wtedy,
gdy sprawia się ją innym"

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Poczty Polskiej w Skawinie oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zaprosił 24 maja na halę widowiskowo-sportową w Skawinie wszystkich młodych artystów z placówek specjalnych do udziału w XXI Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego. Tradycyjnie już, koordynatorami Przeglądu byli: Pani Agnieszka Janicka-Surowiec oraz Wicedyrektor Ośrodka - Pan Grzegorz Kubicki. W organizację zaangażowali się wszyscy nauczyciele i wychowawcy oraz znaczna część uczniów. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skawina - Pan Adam Najder. Patronat medialny objęły: TVP S.A. Oddział Kraków i Gazeta Skawińska.

Zaproszonych gości, sponsorów, występujące zespoły i wszystkich zgromadzonych na tej szczególnej imprezie integracyjnej powitała Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie - Pani Grażyna Wójcik.

Przegląd cieszy się dużym zainteresowaniem Ośrodków, które wyrażają chęć udziału w imprezie. W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział 14 zespołów z Małopolski: ze Skawiny, Krakowa, Bochni, Wieliczki, Oświęcimia i Olkusza. Uczniowie z różnym rodzajem niepełnosprawności zaprezentowali programy artystyczne, które przygotowywali przez wiele miesięcy pod kierunkiem swoich nauczycieli.

Gospodarzy reprezentowało Szkolne Kółko Teatralne „Igraszka”, które zaprezentowało przedstawienie pt. „SOS dla oceanów”. Zrealizowane jest ono  w technice teatru cieni. Grupa szkolnego koła teatralnego przygotowała się do występów pod opieką nauczycieli: Joanny Babińskiej, Pauliny Pająk i Anny Madej. Autorem scenariusza, reżyserem, jak również pomysłodawcą lalek cieniowych jest Pani Joanna Babińska. Dekoracja do przestawienia przygotowana została we współpracy z Panią Anetą Krupnik i Panem Januszem Drabem. Uczniowie w ciekawy i oryginalny sposób, bo poprzez technikę teatru cieni opowiadali o ekologii i recyklingu. Muzyczną inspiracją do powstania tej opowieści był utwór Camill’a Saint Saensa pt. „Karnawał zwierząt”.

Wszyscy młodzi artyści z wielkim przejęciem występowali przed żywo reagującą publicznością zgromadzoną w hali, którą tworzyli zaproszeni goście, sponsorzy, uczniowie szkół i przedszkoli z terenu Miasta i Gminy Skawina oraz sami występujący. Każdy uczestnik Przeglądu dzięki hojności sponsorów, którzy od lat wspierają Ośrodek, został obdarowany nagrodami. Wszystkie występujące zespoły otrzymały za prezentację swoich osiągnięć: dyplom, puchar oraz zestaw albumów. Uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali też słodki poczęstunek. Młodych artystów ośmielali, zachęcając do występów i w profesjonalny sposób prowadząc imprezę konferansjerzy: Paulina Czopek i Tomasz Okarmus – uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Skawinie.

Przegląd stał się okazją do uhonorowania wieloletnich dobrodziejów niepełnosprawnych intelektualnie uczniów SOSW w Skawinie. Kapituła Przyjaciół Młodych Artystów działająca w Ośrodku przyznała doroczny ORDER SERCA SERC. Tym razem otrzymała go Pani Lidia Frączek - Dyrektor skawińskiego oddziału Banku Zachodniego WBK za wsparcie działań Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie oraz jego niepełnosprawnych uczniów. To ona najpełniej rozumiała tego dnia słowa, które stały się motywem przewodnim tegorocznego Przeglądu: "Radość przeżywa się tylko wtedy, gdy sprawia się ją innym". Pani Lidio, tej wspaniałej radości w sercu gorąco Pani życzymy i jeszcze raz dziękujemy za wszystko!!!