przegląd 2014 164-web„Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem Twojego życia” – te słowa Marka Twaina stały się mottem XXIII Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego, który w dniu 23 maja 2014 roku zorganizowały dwie skawińskie instytucje: Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Poczty Polskiej oraz Centrum Kultury i Sportu. Tym razem zorganizowany został w ramach cyklu imprez z okazji 650-lecia lokacji miasta Skawiny. Patronat nad imprezą objęli: Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Adam Najder. Patronat medialny objęła TVP S.A. Oddział Kraków. Na uznanej w środowisku lokalnym imprezie integracyjnej zaproszonych gości, sponsorów, występujące zespoły oraz publiczność powitała Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie Grażyna Wójcik, życząc wszystkim wielu wzruszeń i radosnych przeżyć.
przegląd 2014 38-webPrzegląd cieszy się dużym zainteresowaniem, w tegorocznej edycji   wzięło udział 13 zespołów z Małopolski, min ze Skawiny, Krakowa, Bochni, Chrzanowa, Oświęcimia i Olkusza. Uczniowie z różnym rodzajem niepełnosprawności zaprezentowali programy artystyczne, które przygotowywali przez wiele miesięcy pod kierunkiem swoich nauczycieli. Gospodarzy reprezentowało Szkolne Kółko Teatralne „Igraszka”, które przedstawiło inscenizację pt. „Umarła babka w Skawinie”. Powstała ona na podstawie książki Henryka Różyckiego o tym samym tytule. Warstwa dźwiękowa i dubingowa nagrana została przez artystów chóru Opery Krakowskiej. Opiekunem kółka teatralnego i autorem tego przedsięwzięcia była nauczycielka Joanna Babińska.

przegląd 2014 121-webWszyscy młodzi artyści z wielkim przejęciem występowali przed żywo reagującą publicznością zgromadzoną w hali. Na widowni zasiedli zaproszeni goście, sponsorzy, uczniowie szkół i przedszkoli z terenu Miasta i Gminy Skawina oraz zaproszone zespoły ze szkół specjalnych. Każdy ze 196 uczestników dzięki hojności ofiarodawców i fundatorów został obdarowany nagrodami, natomiast wszystkie występujące zespoły otrzymały za prezentację swoich osiągnięć dyplomy, radiomagnetofony oraz materiały i upominki związane z obchodami 650 – lecia miasta Skawiny. Dodatkową nagrodą uhonorowano zespoły, które przygotowały inscenizację związaną z tradycją lokacji miasta. Nie zabrakło też dla wszystkich słodkiego poczęstunku. Młodych artystów zachęcali do występów konferansjerzy: Justyna Brańka i Maciej Sala – uczniowie Liceum Ogólnokształcego w Skawinie.

przegląd 2014 76-webPrzegląd stał się okazją do uhonorowania wieloletnich przyjaciół wspierających działania szkoły. Kapituła Przyjaciół Młodych Artystów działająca w Ośrodku przyznała doroczny ORDER SERCA SERC. Tym razem otrzymali go: Czesław Gąsiorowski – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie oraz Biuro Podróży Orlando Travel.

Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwali koordynatorzy przeglądu nauczyciele: Agnieszka Janicka - Surowiec, Anna Kukla oraz wicedyrektor Ośrodka Grzegorz Kubicki. W organizację zaangażowani byli nauczyciele i wychowawcy SOSW oraz pracownicy Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Na zakończenie występów dyrektor SOSW w Skawinie podziękowała wszystkim za owocną współpracę zapraszając na kolejny przegląd już za rok.