„Szczęście każdy nosi w sobie”

przegląd 05 54-web„Szczęście każdy nosi w sobie” – te słowa Bolesława Prusa stały się mottem XXIV Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego, który w  dniu 28 maja 2015 roku zorganizowały dwie skawińskie instytucje: Specjalny Ośrodekprzegląd 05 35-web Szkolno – Wychowawczy im. Poczty Polskiej oraz Centrum Kultury i Sportu. Gospodarzami wydarzenia byli: Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie Grażyna Wójcik oraz Dyrektor Centrum Kultury i Sportu Janusz Bysina, którzy uroczyście otwarli Przegląd. Na widowni zasiadało wielu znamienitych gości. Wśród nich Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka, Poseł na Sejm RP Piotr Ćwik, Sekretarz Powiatu Krakowskiego Adam Wójcik, Dyrektor Wydziału Edukacji Powiatu Krakowskiego Lidia Pycińska, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” Cecylia Chrząścik, a także wielu przedstawicieli lokalnych instytucji, stowarzyszeń oraz dyrektorzy skawińskich szkół.przegląd 05 46-web

Impreza ma zasięg wojewódzki. Co roku w przeglądzie bierze udział wiele świetnie przygotowanych zespołów. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć 13 drużyn z Małopolski: min. ze Skawiny, Krakowa, Olkusza, Chrzanowa, Oświęcimia i Wieliczki. Uczestnicy zaprezentowali programy, którym poświęcili wiele godzin pracy pod czujnym i troskliwym okiem swoich nauczycieli. Pokazali również wszystkim zgromadzonym, że pomimo niepełnosprawności, mogą spełniać swoje marzenia, pokonywać słabości i wyrażać emocje przez taniec i śpiew.przegląd 05 55-webDodatkowym wsparciem dla stremowanych młodych artystów była żywo reagująca publiczność, która gromkimi brawami wspierała występujących uczestników. Na widowni zasiadali zaproszeni goście, sponsorzy Przeglądu, uczniowie skawińskich placówek oświatowych oraz zaproszone zespoły artystyczne. Gospodarzy reprezentował zespół „Szok”, który przygotował choreografię walca wiedeńskiego do piosenki pt. „Mały książę”. przegląd 05 58-webUczniów do występu przygotowali nauczyciele Panie: Danuta Lach, Wioletta Wójcik oraz Pan Hubert Wasiuk. Każdy ze 186 uczestników dzięki hojności ofiarodawców i fundatorów został obdarowany nagrodami, natomiast wszystkie występujące zespoły otrzymały za prezentację swoich osiągnięć dyplomy, puchary, książki i nagrody niespodzianki. Uczestnicy i opiekunowie zostali również zaproszeni na słodki poczęstunek. Patronat nad imprezą objęli: Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa. Patronat medialny objęły: Radio Wawa, Gazeta Skawina, TVP S.A. Oddział Kraków oraz Portal Informacyjny Gminy Skawina i okolic „InfoSkawina”.

przegląd 05 68-webPrzegląd stał się okazją do uhonorowania wieloletnich przyjaciół wspierających działania szkoły. Kapituła Przyjaciół Młodych Artystów działająca w Ośrodku przyznała doroczny ORDER SERCA SERC. Szerokie grono Laureatów Orderu daje nam poczucie silnej integracji ze środowiskiem lokalnym, co jest dla nas niezwykle ważne. Tym razem otrzymał go nasz przyjaciel z Poczty Polskiej Pan Jan Guzik – Dyrektor Rejonu Sieci w Krakowie. Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwali koordynatorzy przeglądu nauczyciele: Agnieszka Janicka – Surowiec, Anna Kukla oraz wicedyrektor Ośrodka Grzegorz Kubicki. W organizację zaangażowani byli nauczyciele i wychowawcy SOSW oraz pracownicy Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wsparcia, jak zwykle co roku udzielili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie: Justyna Brańka i Maciej Sala, którzy wręczali nagrody uczestnikom Przeglądu.

przegląd 05 87-webWojewódzki Przegląd Zespołów Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego na trwałe wpisał się w kalendarz imprez odbywających się cyklicznie w Skawinie. Ten niezwykły Przegląd ukazuje, jak ogromny potencjał artystyczny drzemie w osobach niepełnosprawnych, pozwala wyrazić ich emocje, sprzyja pełniejszemu przeżywaniu świata. Wieloletnie doświadczenia w organizacji Przeglądu dają pewność, że występy, przed szeroką publicznością, są dla Młodych Artystów wspaniałą formą terapii i okazją do integracji ze środowiskiem ludzi zdrowych. Na zakończenie występów Dyrektor SOSW w Skawinie podziękowała wszystkim za owocną współpracę zapraszając na kolejny przegląd już za rok.