Ostatni klaps w przygodzie z „Flirtem z Melpomeną – integracyjne

spotkania z teatrem”

 MG 9417 kopiaBogatsi o piękne wspomnienia i niezapomniane wrażenia musimypowiedzieć, że 17 listopada zapadł ostatni klaps w przygodzie z „Flirtem z Melpomeną – integracyjne spotkania z teatrem”. Przypomnijmy, że był to projekt realizowany przy współpracy ze Skawińskim Centrum Wolontariatu podczas którego grupa naszych uczniów wraz z uczniami z Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance podjęło się udziału w przygodzie z integracją w roli głównej, uczniów niepełnosprawnych z pełnosprawnymi rówieśnikami z wyżej wymienionych placówek. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od lekcji wychowawczej gdzie grupa nauczycieli z SOSW przygotowała spotkanie z uczniami ZPO w Kopance. Podczas tych zajęć uczniowie poznali specyfikę funkcjonowania dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Kontynuacją lekcji wychowawczej było ognisko integracyjne gdzie wszyscy uczestnicy projektu mogli się poznać i miło spędzić czas biorąc udział w licznych atrakcjach dla nich przygotowanych. Kolejnym etapem projektu była niezapomniana podróż w głąb teatralnej sceny. Ta wymagająca wędrówka rozpoczęła się od najtrudniejszego dzieła scenicznego czyli od Opery. Wybraliśmy się na spektakl, który był równocześnie edukacyjną formą opowieści o operze. W trakcie spektaklu usłyszeliśmy najpiękniejsze arie operowe w wykonaniu solistów Opery Krakowskiej oraz poznaliśmy różnice pomiędzy operą, operetką i musicalem. Kolejnym naszym przystankiem był Pałacyk „Sokół” w Skawinie gdzie obejrzeliśmy przedstawienie „Kot w butach” przygotowane przez Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego ITAN. Reżyserem ten nowoczesnej wersji jednej z najsłynniejszych europejskich baśni ludowych, jest Artur Dziurman.
Następnym punktem naszych integracyjnych spotkań był Teatr Groteska w którym spędziliśmy niezapomniane chwile w „Towarzystwie Jana Brzechwy” który opowiedział nam o odważnym Tomku Dropsie założycielu własnego, wędrownego teatru. Smok Wawelski w przedstawieniu „Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll” pokazał nam, że legendarne smoki mogą być wrażliwe, delikatne i płochliwe jeśli w grę wchodzi przyjaźń a „Ania z Zielonego Wzgórza” dała nam porządną lekcję odwagi i determinacji jakimi należy się kierować w drodze do realizacji własnych marzeń. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Teatru Groteska od kulis. Mogliśmy zobaczyć Salę Kopułową, garderobę i miejsce, w którym pracuje na co dzień inspicjent. Ale największą zabawą było oglądanie i przymierzanie masek scenicznych oraz lalek, którymi aktorzy posługują się w trakcie spektakli.
Uczestnicy projektu Flirt z Melpomeną mieli również okazję uczestniczyć w niezwykle nowatorskim przedsięwzięciu. Została bowiem dla nich zorganizowana przez Fundację Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej, gra miejska „Kantor w Krakowie”, której celem było zapoznanie z życiem i twórczością Tadeusza Kantora. Naszym zadaniem było odnalezienie fotografii, ukrytych w różnych miejscach Krakowa. Wszystkim grupom udało się odzyskać zdjęcia a nasz trud został doceniony, na zakończenie gry miejskiej, każdy uczestnik otrzymał pamiątkową nagrodę.
Wspólny udział w projekcie uczniów niepełnosprawnych i pełnosprawnych był nie tylko lekcją edukacyjną ale również wychowawczą dla obu grup. Dzieci między sobą spontanicznie wchodziły w relację nawiązując komunikację która jest umiejętnością kluczową w integracji. Wspólnie uczyły się tolerancji i cierpliwości, wzajemnie pomagając sobie pokonywały trudności i co najważniejsze nawiązały przyjaźnie które, jako współorganizatorzy mamy nadzieję, że przetrwają nie jedną wichur.
Opiekę nad uczniami w trakcie realizacji projektu sprawowali nauczyciele SOSW: Arkadiusz Drozdek, Marta Krawiec, Anna Kukla.